מעי רגיז – אבחנה קונבנציונלית

אבחנה של מעי רגיז – IBS

אין בדיקה ספציפית לתסמונת המעי הרגיז והאבחנה ניתנת על דרך השלילה של גורמים ופתולוגיות שונות כגון צריכה מוגברת של קפה/תה, משקאות מוגזים, אלרגיה או רגישות למזון כמו גלוטן, תרופות, הפרעות בספיגה, בעיה הורמונלית, חסימות במעי, זיהומים במעי, גידול שפיר או חלילה גידול ממאיר במעי שיכולים לגרום לתסמינים האופייניים גם לתסמונת המעי הרגיז.

בתהליך האלימינציה האבחנתי יש צורך לבצע מספר בדיקות לשלילת פתולוגיות אחרות כגון: בדיקת צואה, CRP, בדיקות דם כלליות, נוגדני IGA, דם סמוי בצואה, קולונוסקופיה, ולכן יש צורך בביקור אצל רופא גסטרו שילווה את המטופל במקביל ליעוץ הנטורפתי לצורך בדיקות תקופתיות.

טיפול קונבנציונאלי למעי רגיז

לרפואה הקונבנציונלית אין מענה וטיפול תרופתי שמרפא את התסמונת. יחד עם זאת, המענה הוא טיפול להקלה בתסמינים על פי הצורך. למצב של שלשולים למשל, ניתנות תרופות כגון Loperamide (Imodium, Stop-it), לעצירות למשל, ניתנות תרופות כגון Polyethylene glycol (Normalax, Peglax) ולכאבי בטן ועווית במעיים ניתנות תרופות כגון Papaverin.

הטיפול הטבעי מציע דרכי התמודדות נוספות ומגוונות יותר מהטיפול הקונבנציונלי, דווקא ב IBS, ניתן למצוא רופאים קונבנציונאליים לא מעטים שמפנים מטופלים לטיפולים משלימים ולשינוי אורח חיים בעיקר על רקע מגבלת הטפול הקונבנציונלי מחד, וקיומם של מחקרים ונתונים שטח על משטרי תזונה אשר מקלים על תסמיני מעי רגיז כגון נפיחות וכאבי בטן.