קוליטיס טיפול קונבנציונלי

קוליטיס טיפול קונבנציונלי

לא ידוע על טיפול שנותן פתרון לריפוי המחלה עצמה. מטרת הטיפול היא להביא לכך שמטופל ירגיש טוב ולאורך זמן, להביא לשיפור באיכות חיו ולהפחית את הסיכון לסיבוכים הנגרמים כשהמחלה "רועשת". את התוצאה מנסים להשיג באמצעות מיגור הדלקת בדופן המעי על ידי וויסות המערכת החיסונית והשקטתה.

בין התרופות מקבוצת טיפול תרופתי קו ראשון הנקרא - 5 אמינוסליצילאטים ניתן למצוא את: Mesalazine ,Pentasa, Rafassal Asacol. התרופות ניתנות פומית (כדורים) או לעיתים על ידי נרות/חוקנים במידה והדלקת היא יותר קרובה לאזור קצה המעי הקרוב לרקטום (חלחולת).

כשאין הטבה עוברים בד"כ לטיפול תרופתי קו שני – שם נעשה שימוש בתרופות שמנגנון פעולתן מבוסס סביב דיכוי חלקי של מערכת החיסון.

במקרים בהם הפצעים מזדהמים ניתנת אנטיביוטיקה בהתאם לגורם המזהם. בנוסף, קיימות תרופות חדשות יותר כגון (Infliximab (Remicade או (Adalimumab (Humira המבוססות על מרכיב נוגד TNF - Anti-TNF therapies - חומר חלבוני המופרש באזורי הדלקת ומגדיל את הנזק הרקמתי במקום.

בזמן התלקחות קשה של המחלה לעיתים יוחלט כחלק מהטיפול על "מנוחה למעי" תוך כדי אשפוז הכולל צום, הזנה תוך ורידית, תרופות דרך הוריד וזונדה המנקזת את מיצי העיכול החומציים מהקיבה.

במידה ואין תגובה לטיפול התרופתי או מופיע סיבוך כגון, חסימת מעי או יצירה של תאים ממאירים, עלול לעלות הצורך בהליך ניתוחי בו יוסר חלק מהמעי או אפילו המעי הגס בשלמותו. בדרך כלל התערבות כירורגית מעין זו מתבצעת במספר ניתוחים ומעבר לסטומה (פאוץ).