קוליטיס – גורמים וסיבוכים

קוליטיס כיבי (ulcerative colitis) גורמים וסיבוכים

קוליטיס

קוליטיס היא מחלה אשר שייכת לקבוצת מחלות מעי דלקתיות הכוללת גם את מחלת קרוהן.
הביטוי הבולט ביותר של המחלה הוא היווצרות תהליך דלקתי לאורך המעי הגס או בחלקים ממנו והיא מוגבלת בדרך כלל לרירית המעי הגס ולשכבה התת – רירית.
מחלת הקוליטיס לרוב מערבת את אזור הרקטום ומתפשטת מעלה לאורך המעי הגס כולו.
כ50% מהמאובחנים סובלים ממחלה המערבת את הרקטום ואת אזור המעבר בין חלק הסיגמואיד במעי הגס לרקטום בלבד, בעוד שאצל כרבע מהחולים קיימת מעורבות של כל המעי הגס כולל הרקטום, אשר לעיתים מערבת גם את סוף המעי הדק.
הקוליטיס מתאפיינת בהתקפים אקוטיים (רגרסיה) לצד הפוגות ( רמיסיה).

תסמינים

אנשים הלוקים בקוליטיס סובלים מתסמינים שונים המתבטאים בדחף, לעיתים תכוף, לעשיית צרכים בעיקר שלשולים (לעיתים דמיים וריריים), יתכנו טחורים, כאבי בטן ,ירידה בתאבון, ירידה במשקל, איבוד נוזלים, עייפות, חולשה, דכאון /דכדוך, דלקות עור, דלקת מפרקים, דלקות עיניים, ואף חום.

גורמים:

לא ידוע עדין מה הגורם למחלה אבל יודעים להצביע על קשר לגורמים פסיכוסומאטיים כמו סטרס או טראומה.
המחלה שכיחה יותר דווקא בקרב מעמד סוציו-אקונומי גבוה, מאשר נמוך, וכן באזורים מתועשים לעומת אזורים כפריים.
בעשורים האחרונים ישנה עליה משמעותית בשכיחות הקוליטיס וניכרת מגמה של עליה בשכיחות המחלה גם במקומות בעולם שלא אותרו בהם בעיות מעי דלקתי בעבר, כמו אסיה.
קוליטיס יכולה להתפתח באופן ספוראדי, ואולם נמצא כי קיים קשר גנטי – משפחתי ונוכחות קוליטיס או קרוהן אצל קרוב מדרגה ראשונה מגדיל את הסיכוי לחלות במחלה בכ5% עד עשרה אחוזים, בעוד כשזוג ההורים חולים במחלה הסיכוי ללקות גבוה עוד יותר.
בשנים האחרונות יש הבנה הולכת וגוברת, במיוחד על רקע שכיחות המחלה באזורים מתועשים, בקרב אוכלוסיות חזקות והופעתה באזורים שעברו התפתחות ושינוי משמעותי בתחום הטיפול הרפואי המודרני והתזונה, כי ההתפרצות עשויה להיות קשורה גם בחוסרים תזונתיים אלרגיות למזון, חשיפה לטפילים שונים או מזהמים שונים ואף כתגובה, לעיתים, מאוחרת, לטיפול אינטנסיבי באנטיביוטיקה.
בחמשת העשורים האחרונים ישנה עליה משמעותית בשכיחות הקוליטיס אצל גברים ונשים כאחד במיוחד במדינות מפותחות וניכרת מגמה ברורה של עליה בשכיחות מחלות מעי דלקתיות לרבות קוליטיס ואיתן גם הסיכון הגובר לחלות בסרטן המעי.

סיבוכים אפשריים:

  • אנמיה – כתוצאה מדימומים רבים וחוסרים של מינרלים כמו ברזל.
  • חסימה והפסקה של פעילות המעי.
  • סיכון מוגבר לסרטן המעי הגס בכ – 30%.
  • סיכון מוגבר לחלות בסרטן המעי.