קרוהן-טיפול טבעי

קרוהן – טיפול טבעי

הטיפול הטבעי, אינו מתיימר להביא לפתרון המחלה. מטרת הטיפול הטבעי להגיע להפוגות ארוכות ועמוקות ככל הניתן, לשפר את איכות חיי המטופל על ידי שליטה במחלה תוך הפחתה עד הימנעות מוחלטת מהיזקקות לטיפול תרופתי בעוצמה ובהיקף גוברים (אסקלציה) ודחיה עד כדי ביטול הצורך מהדרדרות והתערבות כירורגית.

אחת המטרות המרכזיות של הטיפול הטבעי הוא להביא לריפוי של הרירית ( Healing Mucosal) כשהמטרה היא לתת לגוף ל"רפא" את עצמו. התהליך עובר דרך התגייסות למטרה בשינוי אורח חיים הכולל תזונה מותאמת, פעילות גופנית, הורדת סטרס ולעיתים שילוב צמחי מרפא בטיפול.
מיקום הדלקת מופיע לרוב במעי הדק ובשכבות העמוקות יותר. מה שמביא אתגרים חשובים עבור המטופלים בדרך להפוגה - רמיסיה ארוכה ושיקום הרירית:

  1. לוודא שמקבלים את כל החומרים המזינים (מינרלים ויטמינים) לתפקוד מיטבי ולהישאר בריאים.
  2. להבין ולעזור למטופל/ת הספציפיים ללמוד להימנע ממזונות שמעוררים דלקת ושעלולים לגרום להתלקחות אצלם אישית.

תזונה מותאמת אישית

מחקרים מראים שחלבון מהחי עלול להחמיר את הפעילות הדלקתית ובקורהן בפרט. יחד עם זאת, בגלל בעיית הספיגה יש צורך בהתייחסות מפורטת ומפצה לכלל מרכיבי התזונה ולהקפיד על תזונה עשירה מגוונת ואיכותית על מנת למלא חסרים.

כמו בקוליטיס, גם בקרוהן ידוע כי מזונות מסוימים עלולים להחמיר ואף לגרום לרגרסיה של המחלה, ולכן קיימת חשיבות רבה להתאמת התזונה לכל מטופל בהתאם למצב מחלתו. בשלב הראשון ננסה למפות את התזונה הנצרכת ולהוריד את החשודים העיקריים כגון: מוצרים אלרגנים, מעובדים, אלכוהול, תוספים, מטוגנים קפה וכו'. בשלב השני דרך תשאול חוזר וביקורת, נבדק ביחד על דרך האלימינציה מה מעורר את הדלקת מבחינת התזונה וננסה ליצור תפריט שיעניק תזונה עשירה ומזינה מחד, שלא תדליק את המערכת מאידך.

לאחרונה ניתן למצוא פרסומים לדיאטות "ספציפיות" לחולי קרוהן שנטען שעזרו לחלק מהמטופלים. הינה כמה מהן בקצרה לצרכי מידע כללי:

דיאטת CDED - בשמה המלא: Crohn's Disease Exclusion Diet - מדברת על צריכה של ירקות ופירות (ללא קליפות) לתקופה של 12 שבועות, כשהמטרה היא בניה של רירית של המעי. למעשה התזונה מתרכזת סביב אורז, ירקות פירות, עוף ודגים ופעם בשבוע בשר אדום רזה. האכילה היא ללא מוצרים מעובדים וללא מוצרי חלב.

https://academic.oup.com/ecco-jcc/article/11/10/1205/3835921

דיאטה הפחמימות המיוחדות – Specific Carbohydrate Diet - המנגנון המשוער העומד בבסיס הדיאטה הוא שבמחלות מעי דלקתיות, דו ורב סוכרים אינם מתעכלים ומגיעים למעי הגס, שם הם מותססים ע"י חיידקים ושמרים. לפי גישה זו מותרת צריכה של פחמימות מסוג חד סוכר בלבד ואסורה צריכת פחמימות מסוג דו ורב סוכרים.

FODMAPs – דיאטה דלה בפחמימות דלות שרשרת. מחקרים רבים מצאו שלדיאטה יתרונות בטיפול במעי רגיז IBS. מאידך, יכולה ליצור חסרים אם נצרכת לאורך זמן.

דיאטה חצי צמחונית – בעיקר ירקות פירות קטניות ומעט דגים. הדיאטה נתמכת במחקרים המצביעים על עידוד רמסיה ארוכת טווח בקרב חולי קרוהן, אפילו תוך הפחתת טיפול תרופתי.

https://www.wjgnet.com/1007-9327/full/v16/i20/2484.htm.

דיאטת אלימינציה ואתגר – הדיאטה כוללת תפריט מצומצם הכולל אורז ומספר מצומצם של ירקות מבושלים. לאחר מספר ימים משיבים אל התפריט מזונות שונים אך לא אלרגניים. רצוי להשיב בכל פעם מזון אחד בלבד ולצרוך אותו ברציפות במשך יומיים שלושה על מנת לבחון את תגובת הגוף אליו. הכוונה לבחון בכל פעם רכיב ספציפי שיוצר את האלרגיה.

קיימים סוגים נוספים של דיאטות כמו 80/20, ים תיכונית, אנטי דלקתית, פליאו ועוד. לשיטתי, אין דיאטה "אחת נכונה", אלא יש להתאים את התזונה אישית לכל מטופל בהתאם למצבו ואורחות חייו.

בחירת והתאמת סוג הדיאטה משתנה בהתאם לגיל, טיפוס, מצב פיזי (תת או עודף משקל) ומצב הדלקת ברמסיה או ברגרסיה.

בכל מקרה, המשותף לכל משטרי התזונה הוא שיש להימנע ממזון מעובד, להקפיד על תזונה איכותית פשוטה ומזינה ולהיות במודעות בזמן האכילה.